GARDEROBA
Garderobę może powstać w każdym pokoju i nie ma znaczenia czy jest on duży czy mały. Wynika to z tego, że garderoby wykonywane są na wymiar i tym samym są funkcjonalną zabudowie dowolnego kąta oraz wnęki. Garderobą może być oddzielne pomieszczenie bądź zabudowana wnęka, zależy to od klienta. W rzeczywistości o wachlarzu pomysłów, decyduje pomieszczenie i przestrzeń, które trzeba urządzić. Świetne na garderobę są ponadto pokoje pod skosem lub na poddaszu, których zaaranżowanie jest dla domowników prawdziwa próbą sił. Odizolowanie skosu ścianką lub drzwiami daje narożnik, który wraz z pomocą drążków i półek stanowi dobra propozycje na garderobę.
Współcześnie garderoba daje znacznie większą możliwość użytkowania, niż tylko gromadzenie w niej odzieży. W wielu przypadkach spełnia ona funkcję pomieszczenia gospodarczego, gdzie znajdzie się miejsce na deskę do prasowania, żelazko, odkurzacz czy inne rzeczy ściśle powiązane związane z mieszkaniem. W uzależnieniu od wielkości garderoby bez zarzutu wydaje się pomysł przygotowania właściwego obszaru dla tego rodzaju rzeczy, które bardzo często nie mają swojego miejsca w domu.
Porady
- Najlepszym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie garderoby obok sypialni i w zależności od potrzeb odgrodzenie fragmentu tego pomieszczenia drzwiami przesuwanymi czy ścianką kartonowo-gipsową, bądź stworzenie kolejnego pokoju. Garderoba za ścianką kartonowo-gipsową tworzy całość pomieszczenia, a dostęp do niej stanowić może zarazem część aranżacji wnętrza. Całokształt podporządkowany jest pomysłom, stylowi i poczuciu piękna użytkowników oraz zastosowanych tworzyw, ich barw i wzorów.
- Bardzo funkcjonalne wydaje się wykorzystanie drzwi przesuwanych. Ich największym atutem jest to, że nie zajmują one miejsca podczas otwierania, gdyż wsuwają się do wnętrza garderoby. Jako część wypełnienia drzwi można zastosować lacobel, rattan, loom, lustro lub płytę laminowaną w barwach pomieszczenia. Dla osób lubiących być bliżej natury i ekologi świetna propozycją będą drzwi wykonane z płyt rattanowych, loomowych lub bambusowych. Dzięki wykorzystaniu drzwi z szyby mlecznej lub przeźroczystego poliwęglanu zyskujemy w pomieszczeniu przyjemny oraz zagadkowy klimat podczas, gdy w garderobie palą się światła.
- Niezbędne jest zachowanie właściwych odstępów w garderobie między regałami lub szafami. Przyjmuje się, że powinno to być ok. 70cm, aby móc swobodnie poruszać się wewnątrz garderoby. Dla tych, którzy reflektują odmienne, bardziej ażurowe rozwiązania oferujemy w garderoby wykonane w systemie kolumnowym lub rurowym. Takie garderoby są przestronne i bardzo nowoczesne. Profile i rurki w kolorze anody naturalnej (srebrne) doskonale kontrastują z płytą i akcentują jej atuty estetyczne zwłaszcza, jeśli jest to płyta o głębokiej strukturze przypominającej naturalne drewno. W garderobach stworzonych w systemach rurowym czy kolumnowym, kontenery z szufladami mogą spełniać funkcje przenośne, mając możliwość przesuwania ich z jednej strefy do drugiej, co daje możliwość w opcjonalny formie projektować wnętrze.
- System niklowanych drążków z wieszakami pozwoli nam na oddzielenie od siebie marynarek kostiumów od koszul i garsonek. W jakiejkolwiek formie jest możliwe zaprojektowanie strefy na długie ubrania wierzchnie oraz inne wymagające zawieszenia
- Dobrym pomysłem jest zamontowanie drążków na krótkie ubrania wiszące na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim.
- Drążek na ubrania długie jak płaszcze czy sukienki należy zamocować na wysokości, co najmniej 180cm, żeby spód ubrania nie leżał na ziemi.
- W dużych pomieszczeniach swoje zastosowanie znajdą pantografy, czyli drążki z uchwytem, które umożliwią ich opuszczenie na niższy poziom i łatwy dostęp do wiszących rzeczy. Pantografy są pomocnym akcesorium dla niskich domowników lub osób niepełnosprawnych, którym kłopot sprawia korzystanie z wyższych poziomów zabudowy.
Zainstalowanie we wnętrzu garderoby różnego rodzaju wieszaków na spodnie, spódnice, krawaty oraz paski przeciwdziała ich gnieceniu, daje szanse na korzystanie z nich bez potrzeby ciągłego prasowania oraz stwarza możliwość segregacji rzeczy. Bardzo wygodne i funkcjonalne są wieszaki wysuwane, które pozwolą nam łatwo odszukać potrzebną rzecz, nie pochłaniając czasu na poszukiwania ubrań w szafie. - Płytkie i głębokie, długie i krótkie- półki – to nieodłączny element każdej garderoby. Na każdej z nich może znaleźć się inny rodzaj ubrań: swetry, bluzki letnie, dresy, bluzy oraz pudła, w których chowamy kapelusze, czapki, szaliki czy rękawiczki. Pościel, ręczniki, koce i pledy ze względu na swój duży rozmiar narzucają konieczność przechowywania ich na szerokich i głębokich półkach. Można stworzyć oddzielny moduł tzw. bieliźniarka, na użytek tego rodzaju rzeczy lub zwyczajnie na najwyższej kondygnacji garderoby, do której nie mamy zwyczaju na co dzień zaglądać.
- Półki znajdujące się najbliżej sufitu są idealne miejsce na walizki, plecaki, kołdry, poduchy i śpiwory.
- Rzeczy i drobiazgi, takie jak bielizna, skarpetki czy rajstopy, które trudno utrzymać w porządku, najlepiej jest chować w szufladach wykonanych w całości z płyty laminowanej. Przeważnie są to szuflady o głębokości 12 cm i szerokości 50 cm, ale przewidujemy także głębsze i szersze, dostosowane do formy przechowywania.
- Wybrane szuflady można ponadto zaopatrzyć w wyróżniające się wkłady, grupujące ich obszar na mniejsze części do ustalonego użytkowania. Umożliwia to zachowanie ładu i pozwala ustrzec się przed zawieruszeniem rzeczy, zwłaszcza drobiazgów.
- Nie licząc szuflad, w garderobach niezwykle funkcjonalne są również wysuwane, druciane kosze oraz metalowe, ażurowe półki. Są one wystarczająco użyteczne, gdyż dają możliwość przejrzenia ich wnętrza bez potrzeby wysuwania. Jest to dość pomocne w sytuacjach, kiedy natychmiast chcemy coś odszukać, a ponadto gwarantują one idealną wentylacje zgromadzonym rzeczom. W garderobie w miejscu do tego specjalnie przeznaczonym możemy również gromadzić obuwie zarówno to codzienne jak i sezonowe. Pod tym względem najlepsze są wysuwane półki wykonane z płyty laminowanej i zamocowane na prowadnicach, do których można doczepić relingowy uchwyt, usytuowane pod właściwym kątem metalowe drążki będące podporą dla buta lub ażurowej półki, które dają możliwość łatwego dojścia do butów.