BIBLIOTECZKI

Klasyczny mebel o nowoczesnym przeznaczeniu. W wersji otwartej albo zamkniętej (często ze szklanym frontem), wykonany z płyty lub forniru. Wszelkie wymiary są uzgadniane z klientem, aby biblioteczka pasowała do pozostałych mebli. Fronty chronią przed przedostawaniem się do środka kurzu, co pozwala na utrzymanie biblioteczki w czystości. Projektanci mają szerokie pole do popisu przy planowaniu własnego mebla dzięki szerokiej gamie kolorów. Biblioteczki są wykonywane z płyt o grubości 28 mm lub 36 mm. Ponadczasowego charakteru nadaje meblowi dekor płyt, z których jest on wykonany, przypominający strukturę drewna. Piaskowane szkło na froncie witryny lub biblioteczki ozdabia te meble i dodaje walorów estetycznych.

Porady:

  • Książki w dużych ilościach są ciężkie, należy więc pamiętać, aby nie stawiać ich na zbyt długich półkach, jeśli nie są one zabezpieczone wspornikami. Płyty wykorzystywane na półki w biblioteczce mają 28 mm grubości.
  • Funkcja, jaką będzie pełnić biblioteczka lub witryna zależna jest od głębokość mebla. W biblioteczce o głębokości 25 cm zmieszczą się normalne książki, ale warto przed zakupem przejrzeć posiadaną kolekcje, zwracając uwagę na wielkość książek.
  • Popularność zyskują witryny ze szklanymi frontami. W przeciwieństwie do biblioteczki nie trzymamy tam książek, a przedmioty, które są dla nas ważne i chcemy je wyeksponować ? urozmaicając tym samym wnętrze. Szkło na froncie nie tylko chroni przedmioty przed kurzem, ale i nadaje meblowi subtelności.
  • Fakturę i kolor płyty można uwydatnić poprzez zastosowanie punktowego oświetlenia.
  • Biblioteczki złożona z regałów, półek i oświetlenia można wykorzystać jako przepierzenie między dwoma pomieszczeniami, z których każdy będzie pełnił inną funkcję. Warto zwrócić uwagę na to, by mebel był nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny.