GARDEROBY
Wygląd garderoby zależny jest w głównej mierze od tego, jak duże jest pomieszczenie. Garderoba najczęściej przyjmuje kształt prostokąta, kwadratu albo litery ?U?i ?L?. W garderobach stosuje się rozwiązania, które pozwalają na wygodniejsze korzystanie z niej i zachowanie porządku. Z tego względu tworzone są dwa identyczne moduły jeden damski, a drugi męski, z takim samym wyposażeniem, ale oddzielone od siebie strefą przeznaczona na długie ubrania.
Wnętrze garderoby może zostać zagospodarowane w systemie kolumnowym, rurowym, ale także być uzupełnione o elementy wyposażenia takie jak półki, szuflady, kosze, półki na buty, drążki, pantografy.
Wielokrotnie zdarza się, że w garderobie przechowywane są rzeczy takie jak np. odkurzacz, deska do prasowania, żelazko, rzeczy sezonowe, pojemniki na brudne ubrania. Garderoba z racji swej przestronności i rozmiarów może oczywiście pomieścić te wszystkie rzeczy, ale warto przeznaczyć na nie specjalny moduł tak, aby móc w niej wykorzystać nawet najmniejszy kąt.
Porady
Najlepiej jeśli garderoba znajduje się w pobliżu sypialni. Może być odgraniczona od niej drzwiami przesuwanymi, ścianką zbudowaną z płyty gipsowo-kartonowej lub też tworzyć niezależne pomieszczenie, którego wejście jest dodatkową ozdobą. Wygląd garderoby zależy od naszych osobistych preferencji, wykorzystanych kolorów, faktur i materiałów.
Z praktycznego punktu widzenia w garderobie najlepiej zamontować drzwi przesuwane. Przy ich otwieraniu skrzydło drzwiowe nie zajmuje żadnej dodatkowej przestrzeni, gdyż przesuwa się po prowadnicy na boki. Drzwi mogą być wypełnione lustrem, płytą w kolorze odpowiadającym temu w pomieszczeniu, rattanem, bambusem. Te ostatnie zapewne przypadną do gustu miłośnikom natury. Natomiast decydując się na wypełnienie z szybą mleczną lub z poliwęglanu zyskujemy intrygujący efekt wizualny, kiedy będzie zapalone światło.
Odstępy pomiędzy regałami umieszczonymi w garderobie powinny wynosić co najmniej 70 cm tak, aby móc się po niej bezproblemowo poruszać. Jeśli nie chcemy czuć się przytłoczeni regałami i szafami, możemy skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje system kolumnowy lub rurowy. Garderoba wykona w ten sposób nie będzie przytłaczać i nada nowoczesnego charakteru wnętrzu. Dodatkowo profile oraz rurki w kolorze srebrnej anody komponują się z wypełnieniem płytowym imitującym drewno. Garderoby oparte o system kolumnowy lub rurowy mogą być wyposażone o kontenery z szufladami, które można przesuwać z boku na bok.
Niklowane drążki oddzielają od siebie poszczególne rodzaje odzieży np. marynarki od garsonek, czy koszule od bluzek. Dzięki nim możemy odpowiednio rozmieścić w garderobie długie ubrania oraz inne, które muszą być powieszone.
Drążki przeznaczone na krótkie ubrania można zamocować na dwóch wysokościach, ale zachowując między nimi odstęp 105 cm.
Drążek, na którym będziemy wieszać długie ubrania jak np. płaszcze, sukienki umieszczamy na wysokości 180 cm, gdyż wówczas odzież nie będzie zwisać na podłogę i się nie pogniecie.
W wyższych pomieszczeniach stosujemy pantografy, czyli wieszaki, które można za pomocą uchwytu obniżyć i swobodnie sięgać po ubrania.
W garderobie niezbędne są wieszaki na spodnie, koszule, spódnice, których po każdym wyciągnięciu z szafy nie będziemy musieli prasować. Przy okazji rzeczy na wieszakach jest wygodniej posortować tematycznie. Poziom wygody podczas korzystania z garderoby podniesie się, jeśli zamocujemy wysuwane wieszaki.
Garderoba powinna być także uzupełnione o półki: krótkie, długie, wąskie, głębokie. Najlepiej, aby półki miały przypisane do siebie określony rodzaj rzeczy np. swetry, bluzy, pudełka z dodatkami: np. kapelusze, czapki itp. Z kolei rzeczy takie jak kołdry, pościel, ręczniki przechowujemy na długich i głębokich półkach. Najlepiej, aby stworzyć na półce znajdującej się dość wysoko w szafie bieliźniarkę, gdzie będziemy je przechowywać. Półkę najbliżej sufitu wykorzystajmy jako pawlacz i umieśćmy tam walizki, torby, śpiwory i inne artykuły sezonowe.
W szufladach przechowujemy drobną odzież, jak bieliznę, rajstopy, skarpety oraz inne drobiazgi. Szuflada może być wykonana z płyty laminowanej lub być plastikową skrzynką z drewnianym frontem. Zazwyczaj szuflady mają 50 cm szerokości i 12 cm głębokości, ale produkowane są też w innych rozmiarach. Szuflady mogą być dodatkowo uzupełnione o specjalne wkłady, które podzielą je na mniejsze strefy, w których będzie można przechowywać określony rodzaj rzeczy i dzięki temu unikniemy bałaganu.
W szufladach przechowujemy drobną odzież, jak bieliznę, rajstopy, skarpety oraz inne drobiazgi. Szuflada może być wykonana z płyty laminowanej lub być plastikową skrzynką z drewnianym frontem. Zazwyczaj szuflady mają 50 cm szerokości i 12 cm głębokości, ale produkowane są też w innych rozmiarach. Szuflady mogą być dodatkowo uzupełnione o specjalne wkłady, które podzielą je na mniejsze strefy, w których będzie można przechowywać określony rodzaj rzeczy i dzięki temu unikniemy bałaganu.
Garderoba może być także uzupełniona o dodatkowe elementy wysuwne jak np. metalowe i druciane kosze, półki ażurowe. Takie akcesoria wyposażenia szafy są niezwykle praktyczne, gdyż pozwalają na przejrzenie naszych ubrań bez potrzeby wyciągania wszystkiego na wierzch. Dodatkowo w garderobie jest odpowiedni przepływ powietrza. W garderobie warto wyznaczyć miejsce na obuwie noszone każdego dnia i to sezonowo. W tym przypadku możemy zamontować półki wysuwane na prowadnicach, metalowe drążki, druciane półki.