SZAFY
Komandor wykonuje swoje szafy w oparciu o dokładne wymiary, a zatem może je dostosować do każdego wnętrza. Większość montowanych szaf ma wysokość 250 cm i tyle samo szerokości. Ich głębokość to 60-65 cm, a w przypadku szafy z drzwiami przesuwnymi to 50-55 cm, gdyż 10 cm zabiera nam tor jezdny, po którym przemieszczają się drzwi. Z racji tego, że w szafach montowane są drążki, głębokość nie powinna być mniejsza niż 55 cm, gdyż wtedy ubrania nie będą się gniotły o drzwi.
Szafy dzielimy ze względu na rodzaj obudowy i ich ustawienie:
Szafa wnękowa ? ściany pomieszczenia są zarazem jej ścianami, ewentualnie jedna może być stworzona z płyty. Zabudowa szafy wnękowej zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu, a zatem nie wymaga montowania tego z płyty. Podobnie sprawa ma się z podłogą w szafie, gdyż jest nią ta w danym pomieszczeniu jak np. wykładzina, płytki, panele podłogowe.
Szafa pełna ?jej zabudowę tworzy podłoga, sufit, ścianki boczne oraz tylna. Stawiana jest u klientów, którzy chcą nią zamaskować zniszczone, nieestetyczne podłoże lub fragment ściany. Najczęściej nie zajmuje całej ściany.
Szafa z pawlaczem ? może być pełna i wnękowa, ale dodatkowo posiada nadstawkę montowaną przy suficie. Szafa z pawlaczem przeznaczona jest do pomieszczeń, które mają więcej niż 2,5 m wysokości.
Szafa narożna ? szafa w kształcie litery ?L?, montowana na prostopadłych do siebie ścianach. Szafa narożna może być pełna i wnękowa.
Komandor w produkowanych przez siebie szafach ma możliwość zamontowania drzwi przesuwnych,uchylnych, łamanych, skośnych i podwieszanych oraz kombinacji rożnych rodzajów drzwi w tej samej zabudowie. Wybór szafy i drzwi zależy od klienta, jego poczucia estetyki, powierzchni jaką dysponuje i co chce przechowywać w szafie.
Porady
Kiedy już wiemy, w jakim pomieszczeniu ma się znajdować nasza szafa, powinniśmy przemyśleć, co chcemy w niej przechowywać. Warto stworzyć listę wszystkich rzeczy, które umieścimy w szafie i na tej podstawie będziemy mogli określić, ile półek, szuflad, drążków, koszy itp. będziemy potrzebować. Wśród tych rzeczy można wymienić np.:
Deska do prasowania i żelazko
Odkurzacz
Torby podróżne, walizki
Zabawki
Rzeczy sezonowe (czapki, szaliki)
Obuwie
Bielizna
Ubrani codzienne
Długie ubrania wiszące (płaszcze, sukienki)
Krótkie ubrania wiszące (spodnie, koszule, bluzki, spódnice)
Dodatki do ubrań (kapelusze, paski)
Ręczniki, pościel
Napisanie takiej listy pomoże projektantom Komandora na stworzenie szafy, która będzie spełniała Państwa wymagania i pozwoli wyposażyć ją w najpotrzebniejsze elementy. Wnętrze szafy powinno być w pełni wykorzystane.
Praktycznym sposobem, aby zapewnić sobie wygodę podczas korzystania z szafy jest wydzielenie w niej dwóch stref, damskiej i męskiej. Moduł damski oraz męski są tak samo wyposażone, a strefa między nimi może być przeznaczona do przechowywania długich ubrań jak np. płaszcze, sukienki. Dzięki takiemu podziałowi zyskujemy lepszy dostęp do szafy, zwłaszcza kiedy korzystają z niej dwie osoby oraz łatwiej jest zachować w niej porządek.
Podczas planowania szafy weźmy pod uwagę kilka ważnych zasad:
Za pomocą drążków łatwo wyznaczyć granice między ubraniami noszonymi codziennie oraz sezonowo oraz między długimi i krótkimi.
Krótkie ubrania można powiesić na dwóch drążkach zamontowanych na dwóch wysokościach, jeden niżej, drugi wyżej w szafie. Należy jednak zachować odpowiednią odległość między nimi, aby ubrania na górnym drążku nie opadały na te niżej. Przyjmuje się, że jest to 105 cm.
Drążek na długie ubrania mocowany jest w szafach na wysokości 180 cm, tak aby nie dotykały one dna mebla.
Drążki można mocować do ścian i sufitu, ale ich długość nie powinna być większa niż 1 m. Dłuższy drążek pod naporem ubrań może się wygiąć, odkształcić.
W wyższych poziomach szafy mocowane są pantografy, czyli wieszaki, które za pomocą uchwytu można ściągnąć niżej i z łatwością sięgnąć po ubranie. Pantografy wskazane są dla osób niskich oraz niepełnosprawnych, aby ułatwić korzystanie z szafy.
Ważnej jest także, na jakiej głębokości w szafie zamontujemy drążek, tak aby powieszone ubrania nie opierały się o drzwi. W przypadku kiedy głębokość szafy jest mniejsza niż 60 cm, można zamocować pod półką wysuwany wieszak. Wieszak poprzeczny sprawdzi się w szafach, jeśli ich zabudowa będzie miała co najmniej 55 cm szerokości, gdyż wtedy ubrania nie będą gniotły się o ścianki mebla.
Szafa powinna być wyposażona także w półki, które będą miały określone przeznaczenie. Tak więc na jednej półce będziemy trzymać swetry, na drugiej dresy, na kolejnej drobne rzeczy itd. Szafa może być uzupełniona w półki różnych rozmiarów, długie, krótkie, głębokie, wąskie i zależne jest to od naszych potrzeb. Na półce znajdującej się wysoko w szafie można trzymać pościel, ręczniki itp. Taka półka sprawdzi się jako bieliźniarka. Z kolei półka najbliżej sufitu nada się do przechowywania toreb, kołder, śpiworów i będzie pełniła rolę pawlacza.
W szafie można także wydzielić miejsce do przechowywania obuwia, tego noszonego codziennie oraz w zależności od sezonu. Obuwie możemy umieścić na laminowanych półkach, które można wysuwać na zewnątrz na prowadnicach lub też na specjalnych hakach oraz w drucianych koszach. Takie elementy wyposażenia szafy pozwalają szybko znaleźć potrzebną rzecz i przy okazji zachowana jest odpowiednia wentylacja wewnątrz zabudowy.
Drobne rzeczy ciężko jest utrzymać w ładzie, więc w ich przypadku najlepiej sprawdzą się szuflady. W szufladach możemy przechowywać bieliznę, skarpetki inne drobiazgi. Szuflady mogą mieć różne wymiary, szerokości i głębokości. Mogą być także uzupełnione o wkłady, które dzieją je na mniejsze części, do przechowywania określonych rzeczy. Dzięki temu zachowamy porządek i nie będziemy musieli długo szukać tego, co w danej chwili potrzebujemy.
Szafa może być wyposażona także w półki ażurowe oraz druciane lub metalowe kosze. Dzięki nim nie musimy już wyciągać wszystkiego z szafy, aby przejrzeć jej zawartość. Dodatkowo takie elementy wyposażenia pozwalają na odpowiedni obieg powietrza w szafie.
Zdarza się, że szafa jest schowkiem gospodarczym na odkurzacz, żelazko, suszarkę na pranie itp. Warto przeznaczyć na tego typu rzeczy osobny moduł w szafie.
Szafa jak wszystkie meble powinna być odpowiednio czyszczona. Szczególnie dbamy o stan dolnego toru, po którym przesuwają się drzwi. Czyścimy go z kurzu i brudu, aby nie wchodził on w kółka, gdyż może dojść do niszczenia tych elementów i uszkodzenia systemu prowadnic.
Wnętrze szafy wykonane jest płyty laminowanej lub fornirowanej i do czyszczenie tych materiałów możemy używać środków czyszczących w płynie, sprayu, mleczku, przeznaczonych do drewnianych powierzchni. Jednak środków nie nanosimy bezpośrednio na płytę, ale na szmatkę i dopiero czyścimy mebel, gdyż zbyt dużo detergentu nałożonego na płytę, może doprowadzić do jej zwilgotnienia i rozwarstwiania się. Przy czyszczeniu drzwi zwracamy uwagę, czy dany środek ich nie odbarwi.
Zatem wybieramy tylko te, które są przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia drewna. Szklane powierzchnie np. lustro, lacobel myjemy produktami przeznaczonymi do pielęgnacji tego rodzaju materiałów. Wypełnienia drzwi z materiałów naturalnych, czyli np. bambusa, rattanu najpierw oczyszczamy z kurzu, po czym przecieramy wilgotną szmatką.
Szafa jak wszystkie meble musi być odpowiednio czyszczona i konserwowana. Szczególnie dbamy o czystość dolnych torów jezdnych. Staramy się nie dopuścić, aby zgromadził się w nich kurz i brud. Takie zaniedbanie może doprowadzić do tego, że kłęby kurzu będą się dostawać do kółek i w ostateczności może dojść do uszkodzenia systemu jezdnego.
Szafa zbudowana jest z płyt laminowanych albo fornirowanych. Do czyszczenia tego typu materiałów stosujemy środki przeznaczone do pielęgnacji drewna, czyli mleczka, płyny, spraye, ale nie wylewamy ich na płytę, gdyż zbyt duża ilość może doprowadzić do zwilgotnienia płyty i jej rozwarstwiania się.
Przy czyszczeniu drzwi szafy sprawdźmy, czy środek nie odbarwi płyty i delikatnie przecierajmy fronty szafy. Lustro, lacobel, grafikę czyścimy płynami do tego rodzaju powierzchni lub samą wodą. Drzwi wypełnione płytą z bambusa, rattanu czyścimy z kurzu i dopiero przecieramy lekko zwilżoną szmatką.
Kiedy zdecydujemy, gdzie ma stanąć nasza szafa i w jakie elementy powinna zostać wyposażona, warto zastanowić się nad drzwiami. Przy wyborze frontu drzwiowego nie powinniśmy zwracać tylko uwagi na obecnie panujące trendy, ale także na nasz osobisty gust oraz brać pod uwagę kolorystykę pomieszczenia, w którym ma powstać zabudowa.
Jeśli jesteś:
- typem tradycjonalisty, zdecyduj się na drzwi wykonane z płyty laminowanej występującej w 60 różnych dekorach, strukturze, oraz barwie. Drzwi przesuwne wykonane z płyty laminowanej, fornirowanej lub w okleinie przypominającej drewno nadadzą wnętrzu harmonii, ładu.
- człowiekiem dynamicznym, który nie boi się wyzwań i odczuwa potrzebę ciągłych zmian, to w Twoim przypadku sprawdzą się drzwi z grafiką na szkle. Także żywe barwy nadadzą wnętrzu charakteru.
- romantykiem ceniącym sobie spokój, wybierz drzwi ze szkłem piaskowanym i grafiką z motywem natury. Dodatkowo zastosowanie pastelowych barw rozjaśni wnętrze i nada mu odpowiedniego, spokojnego klimatu.
- miłośnikiem natury, interesującym się ekologią, to wypełnienia z naturalnych materiałów jak np. bambus, czy rattan będą w Twoim przypadku najlepsze i wpłyną na Ciebie pozytywnie.
- estetą, który lubi ład i porządek, wybierz szklane fronty i jasne, pastelowe kolory, które sprawią, że otaczające Cię wnętrze będzie harmonijne.
- zwolennikiem nowoczesnych trendów, to w Twoim przypadku sprawdzą się żywe barwy oraz wypełnienia w industrialnym stylu, jak i elementy szklane.